Czym się różni SEM od SEO?

SEM (Search Engine Marketing) to termin obejmujący całą działalność związaną z promocją strony w wyszukiwarkach internetowych. SEM składa się z dwóch podstawowych elementów: SEO i PPC (Pay-Per-Click) lub reklam w wyszukiwarkach.

SEO (Search Engine Optimization) to proces optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek, tak aby osiągnęła ona jak najlepsze pozycje w wynikach wyszukiwania dla wybranych słów kluczowych. Głównym celem SEO jest zwiększenie ilości ruchu na stronie internetowej oraz poprawa jej widoczności w wynikach wyszukiwania.

PPC to forma reklamy internetowej, w której reklamodawca płaci tylko za kliknięcie w reklamę. Reklamy PPC pojawiają się w wynikach wyszukiwania na czołowych pozycjach i oznaczone są specjalnym oznaczeniem. Reklamy te są wyświetlane dla określonej grupy docelowej, na podstawie wybranych słów kluczowych, geolokalizacji, zainteresowań i wielu innych kryteriów.

Różnica pomiędzy SEO a SEM polega na tym, że SEO to tylko jedna z metod SEM, a PPC to druga metoda. SEO skupia się na organicznych wynikach wyszukiwania, które nie wymagają płacenia za kliknięcie, ale wymagają dłuższego czasu i ciągłej pracy nad stroną internetową i jej treścią. PPC skupia się na reklamach, które pojawiają się na czołowych pozycjach w wynikach wyszukiwania i wymagają płatności za każde kliknięcie w reklamę.

Podsumowując, SEM obejmuje całą działalność związaną z promocją strony w wyszukiwarkach, w tym SEO i PPC. SEO koncentruje się na organicznych wynikach wyszukiwania, a PPC na reklamach płatnych w wynikach wyszukiwania.

Dodaj komentarz